Yazı Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 22:35
 
GERÇEĞİN KESKİN YÜZÜ !..
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

         Toplumda yaşananları gündelik haberlerle takip ederseniz, hayatta hep olumsuzluk var gibi görünür. Dünyanın, ülkemizin bin bir hali var ve asıl gündeme gelenler, hep kederle, felaketle, acıyla ilgilidir. Haber değeri hep gerçeğin keskin, acıtan yüzünü arar.

         Bizim gibi ülkelerde, çok fazla gündeme gelmeden, hatta haberlere bazen hiç yansımadan yaşanan öyle çok umut verici olay vardır ki, toplum çoğu zaman hiç haberdar olmaz bile.

         Yurtdışında öyle çok bilim insanımız var ki ! Fırsat sağlasak, bu ülkede bakışımızı ve yaklaşımımızı değiştirsek, teknolojiye, bilimsel üretime ve keşiflere yer veren bir işleyişi ve gelişmeyi asıl gündem olarak belirlesek, beyin göçü tamamen durduğu gibi, bu pırıl pırıl beyinlerimiz kendi ülkelerinde üretme ve keşfetme heyecanını yaşarlar ve ülkemiz dünya liginde en üstlerde bir yerlerde yer bulur kendisine.

         Gencecik insanlarımızın birisi bir uluslararası kuruluşların yarışmasını kazanıp yazısı yayınlanır. Buluş yapar diğeri. İnsanlarımız çok değerli. Öyle meziyetleri var ki bu toprağın insanlarının, bir önünü açsak, neler başaracaklarına şaşarsınız.

         Ama bir yandan, her alanda şevkimizi kıran bir sürü olay. Yani gerçeğin keskin yüzü her anımızda.

         Bu cennet ülkenin insanları cennet gibi bir ortamda yaşamayı hak ediyor. Gerçeğin keskin yüzünün acıttığı hallerle üzülmekten de hep beraber bıktık. Bir de bu zamlar, bu faturalar, günlük hayatımızı zorlaştıran bir yığın akış, hepimizi zorlayıp duruyor.

         Ankara 80.Noteri olarak Etimesgut Elvankent 1512.Caddede göreve başladığım 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ilk elektrik faturamız geldi geçenlerde. 10.07.2021 tarihinden 12.08.2021 tarihine kadar 1.112,05.TL. fatura bedeli var,  267,25 TL. Güvence Bedeli 2.taksit, Yani 844,80 TL. kullanım bedeli var. İlk defa Noterlik yapmıyorum. Buraya Gaziosmanpaşa 9. Noterliği’nden geldim ve orada görev yaptığım 2,5 yıl kadar sürede hiç böyle bir fatura ödemedim. Daha önceki Noterliklerimde de. Üstelik daha önce Salon tipi klima vardı ve tüm gün çalışırdı. Gerçeğin keskin yüzü, burada karşımıza çıkıyor. Elbette itiraz ettim bu faturaya, ama bu faturalar bu şekilde nasıl geliyor ? “Noter değil misin, ödersin, sen de para yoksa kimde var?”, Demeyin. Muhdes, yani sıfırdan kurulmuş bir noterlik burası. Sonra biz Noterlerin de bir ekonomik dengesi var. Çarşı pazarın cebimizi yakan fiyatları, bizim de canımızı sıkıyor. Buradan Enerjisa Başkent Firmasına açıktan sesleniyorum. Bu faturalara bir de insaf gözüyle bakın, bu vatandaş bu faturaları nasıl ödeyecek ?

         Sadece elektrik faturaları mı, kış yaklaşıyor, doğalgaz faturaları bakalım nasıl gelecek ? Gerçeğin keskin yüzü, bu cennet ülkede bu fahiş faturalarla karşımıza çıkıyor ve bize sıkıntı yaşatıyor.

         Acı haberler de azalmıyor bir türlü, şehit haberleri bitmiyor. En son İspanya kıyılarındaki bir gemimizden geldi kara haber. Yangının, selin acılarının üzerine gerçeğin keskin yüzü her an evlerimizde, işyerlerimizde, soframızda geziniyor.

         Bıktık bu acılı haberlerden, bu fahiş faturalardan. Bu kardeşiniz, yeni geldiği bu coğrafyada, dost insanlarla sevgi ve saygı içinde yaşamak istiyor, hepimiz gibi. Gerçeğin keskin yüzü bizi uyandırsın kendi kapanmışlığımızdan, ama bir yandan da hepimiz umut arıyoruz ve çare bekliyoruz bunca kuşatılmışlığa karşı.

         Yazıma burada son verirken 26 Ağustos 1922 tarihinde Kocatepe’den başlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos tarihinde bizlere zaferi armağan eden başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm Komutanlarımıza ve kahraman Mehmetçiğimize şükran, onur ve saygılarımı iletiyor, yok olmanın eşiğinden  şairane bir dehayla, gece karanlığında düşmanın ardına inen atlılarımızla, tüm o kahraman ve şaşırtıcı Türk halkının direnişiyle 9 Eylül’de düşmanı denize dökmeyle ve yeni bir Türk Devletini kurmayla sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.  

         Etimesgut Belediyesi, Bağlıca Mahallesi'nde 55 bin metre karelik alan üzerinde yer alan; Ergenekon'dan Cumhuriyet'e ve günümüze Türk tarihinin heykel, rölyef, anıt, bilgi panoları ve vesikalarla bir platformda sunulacağı Türk Tarih Parkı ve Müzesi, 29 Ağustos 2021 günü yapılacak açılışla hizmete girecek. 30 Ağustos’a doğru yapılacak bu açılışı gönülden alkışlıyor, halkımızı, Türk Tarih Parkı ve Müzesi’ni gezmeye ve desteklemeye davet ediyor, bu hizmeti için Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL ve emeği geçen herkesi kutluyorum.

 
Etiketler: GERÇEĞİN, KESKİN, YÜZÜ, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı