Yazı Detayı
04 Eylül 2021 - Cumartesi 11:04
 
KARGAŞANIN ORTASINDA
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

         Öyle bir coğrafyadayız ki, bu cennet toprakların ya içinde, ya da çevresinde hiç kargaşa eksik olmuyor. Son zamanlarda göçmen sorunuyla karşı karşıyayız. Gerek Suriye, gerekse son zamanlarda Afganistan üzerinden gelen göç dalgasının içindeyiz. Bu göç dalgasının içinde çalkalanırken, kim göçmen, kim vatandaş, kim işyeri kurmuş, kim işçi birbirine girmiş durumda. Tam kargaşa içinde göçmen sorunuyla boğuşuyoruz.

         Bir çok ülke vatandaşlarının, ev alma yoluyla vatandaş olarak ülkemize ticari olarak da yerleşme iddiaları da var ki kargaşanın boyutunu arttırıyor.

 

         26 Ağustos 1071 tarihinde Türk’e Anadolu’nun kilidini açan Alparslan ve 26 Ağustos 1922 tarihinde Anadolu’nun Türk yurdu olarak tescillenmesi için Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni yapan Mustafa Kemal ATATÜRK, bugün sağ olsalardı ne yapacaklarsa, ona göre düşünüp şehit kanlarıyla sulanan bu son Türk yurdunun, vatanımızın ve vatandaşımızın korunmasını sağlamak zorundayız.

         Gerçek olan bir şey var. Uzun yıllardır dost Müttefik olarak gösterilen Amerika, tüm diğer ülkeler gibi, kendi çıkarları ve hesapları ile, dünyanın tüm coğrafyalarında bir hegemonya ve güç sahibi olma kavgasındadır. Kızılderili olarak bildiğimiz Amerika’nın yerlileri nasıl bir kıyıma uğratılmışsa, bütün dünya da Amerika tarafından kendi çıkarlarına göre savaş açılan ve kıyıma uğratılan, asıl olanın Amerikan çıkarları olduğu bir kargaşa içine sokulmuştur. 20 yıl kaldığı Afganistan’ı Taliban gerçeği ile baş edemeyerek terk eden ABD, gerisinde çok övündüğü şekilde uygarlığı ve demokrasiyi getiremediği, kargaşa içinde bir ülke bırakarak çekilmiştir.

 

 Bugün neyi yaşıyoruz ? Dün dost bildiğimiz Amerika ile çatışma halleri, soğuk savaşın bitmesi ile ülkemizin tampon bölge olarak bir savaş durumunda feda edilecek ülke konumunun sona ermesi, Amerika’nın Ortadoğu coğrafyasında neredeyse karıştırmadığı, yönetimini değiştirmediği ülke kalmaması gerçeği, ülkemizin de içinde yer aldığı Büyük İsrail Projesi, Amerikan projesi ile Irak ve Suriye cephelerindeki kargaşalar, ülkemizin güneydoğusunda P.K.K. sorunu, Suriye tarafında P.Y.D sorunu, her türlü kargaşa ile karşı karşı karşıyayız.

 

 Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Yurtta barış , Dünyada barış” formülü, bugün daha katıksız bir biçimde uygulanması gereken bir zorunluluk haline dönüşmüştür.

Lozan Antlaşmasını halen kabul etmemiş olan ABD, ülkemiz toprakları üzerinde projeler sürdürmeyi ve P.K.K ve P.Y.D.’yi desteklemeyi sürdürüyor.

Çin, Rusya, ABD ve komşularımızla, içinde bulunduğumuz  bölge ülkeleri ile bir denge politikası geliştirmek zorundayız. Bu kargaşanın ortasında, kendi geleceğimizi inşa etmek durumundayız. 

 

 Türkiye, büyük bir ülkedir. Yapılması gereken, bakış açımızı değiştirmektir. Bu kargaşanın ortasında, vatan savunması için, partiler üstü bir bakış açısı ve yorumuyla çözüm aranması gerekiyor. Bu güzel ülke, şehit kanlarıyla sulanmış bu vatan, bu güzel ülkenin pırıl pırıl yürekli insanları için bu kargaşadan çıkış yollarını bulmak zorundayız.

 

Bu kargaşanın ortasında, aradığımız umut, tarihimizde, en karanlık zamanlarda çıkış noktası bulan geçmişin kahramanlarından bize sesleniyor. Bugünün kahramanlarını başka yerde aramayın, o kahraman sizsiniz, biziz. Çıkış noktasını da hep beraber bulacağız.

 

Yazıma bir umut kıvılcımı ile son vereyim : Çok sayıda ülkede kitapları yayınlanan dünyaca ünlü Özbek şair XOSİYET RÜSTEM , 5 Eylül Pazar günü Fethiye'de okurlarıyla buluşuyor. Fethiye Edebiyat Grubu' nun daveti ve organizasyonuyla Pazar günü Fethiye'ye gelecek olan şair, Fethiye Çalış Kerimoğlu Yörük Çadırında okurlarıyla sohbet edecek, Türkiye Türkçesi ne çevrilerek bölgemiz yayınevi GÜNCE YAYINLARI tarafından yayınlanan İKİ GÜNEŞ adlı kitabını imzalayacak. Şiir ve günlükler şeklinde deneme yazılarından oluşan kitap, ABD, VİETNAM , AZERBAYCAN, HİNDİSTAN başta olmak üzere 7 ülkede yayınlanan İKİ GÜNEŞ adlı kitabının Türkçe baskısı Muğla merkezli Günce Yayınları tarafından yapıldı. Kitabın çevirisi Coşkun Karabulut tarafından  yapıldı. Editörlüğünü de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim üyesi ve şair Prof. Dr. Oktay Yivli yaptı. Bu kitap imzasında bulunacağım ve izlenimlerimi sizlerle bir sonraki yazımda paylaşacağım. Bu kargaşa içinde umut da var ve Türk, her zaman her türlü kargaşadan çıkmayı da bilir.

 
Etiketler: KARGAŞANIN, ORTASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı