Yazı Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 22:44
 
MERHABA DERKEN !
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 
     Ankara okurlarına bu yazıyla “Merhaba !”  Derken, uzun uzun düşündüm. Ne yazmalı ilk yazıda ? Yıllardır Türkiye’nin farklı yörelerinde okurlara ulaşırken, birkaç temel nokta vardı önem verdiğim. Önce onları anlatayım dilerseniz. Bu yazı bir tür iç dökme ve yazılacaklar hakkında bilgi verme yazısı olacak. Tüm Ankara halkına selam olsun. 
 
    Yıllarca Anadolu’nun değişik yerlerinde görev yaptıktan sonra, Etimesgut Elvankent’te yeni açılan Ankara 80. Noteri olarak görev yapmak üzere aranızdayım. Bu yazılarda hem Noterlik kurumunun tarihçesi ve sizlere verilebilecek olan bilgiler, hem de kültür ve sanat başta olmak üzere politika üstü bir kültür ve dayanışma penceresi ile söyleşilerle sizlere ulaşacağım. 
 
    Noterlik kurumunun ilk izlerine, Milattan Önce 7. Yüzyılda yazıldığı anlaşılan, Sümerler döneminde yaşamış bir yazar olan Ludingra’nın kil tabletlerinde rastlıyoruz. Ludingra’nın yazdıklarına göre, o dönemde  adı “BURGUL”  olan, o dönemin bir Noterinin kızı olduğunu anlıyoruz. O dönemde sözleşmeler kil tablete Noter “Burgul” tarafından kazınıp tekrar kil kaplanıp bir kez daha kazınıyormuş. Sümer döneminin yazarı Ludingra ve o dönemin Noteri Burgul’a selam olsun.  
 
    Noterlik kurumu Kuran-ı Kerim’in Bakara Ayetinde, “ Aranızdaki adil bir katip “ deyimiyle karşımıza çıkıyor. Osmanlı döneminde Noterin adı Katip-i Adil’dir. 
 
    Noterlik kurumu, sizin aranızdaki iş ve işlemleri “adil bir katip” olarak belgelemek, işlem güvencesini sağlamak üzere yazıya geçirmek, kimi zaman tutanak altına almak üzere Adaletin belge güvenliği uzmanı gibi çalışır.
 
    Noterlik, her belgenin ne olursa olsun onaylandığı makam değildir çok kez sanıldığı gibi, tam tersi onaylanması gereken her belgenin yasalara uygun olarak olması gerektiği gibi belgelenmesidir Noterin görevi. 
 
    Bu sözleri size Ankara’dan yazmak, ayrı bir önemde; hem gurur, hem de içimde kaynaşan duygularla yazıyorum size. Bir dönemin küçük kasabası Ankara, Kurtuluş Savaşı’ndaki toparlayıcı  dinamizmi ve Türk halkının geleceğine bir Başkent olarak katılmanın onuruyla, Devletimizin temel kentidir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, bu kentin hukuk alanındaki ilk harcıdır. 1925 yılında açılan Hukuk Mektebi, günümüzün Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olmanın gururu da sizlere yazarken göğsümü kabartıyor. 
 
   Noterler, sevgili ülkemiz Türkiye’nin her noktasında olduğu gibi, Ankara’nın her yerinde de sizlere hizmet vermeye çalışıyor. Ankara’ya yeni gelmiş bir Noter olarak tüm Noter Meslektaşlarıma ve Ankara halkına selamlarımı, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 
 
    Ankara 80.Noterliği, Etimesgut Elvankent bölgesinde açılmasına rağmen, Etimesgut ya da Elvankent adını içermiyor. Bu dönemde Ankara’da açılmasına karar verilen 14 1.sınıf Noterlikten birisi olarak sizlerin hizmetindeyiz. Tüm Noterler eşittir. Hiçbir Noterin diğerine göre bir üstünlüğü ya da alt üst ilişkisi de yoktur. Noterlik mesleğinde yıllardır kıdem alarak sizlere hizmet eden Noterlerimizin ve çalışanlarımızın emek ve özverileri, alın teridir saygıya ve sevgiye değer olan. Ankara ilimizdeki tüm Noterlerimizin ve çalışanlarımızın emek ve özverilerine, hizmet alan Ankara halkına selam olsun. 
 
    Ankara Noteri olmanın, Ankara’da sizlere aynı zamanda köşe yazarı olarak yazan bir insan olarak taşıdığım sorumluluğun bilinciyle; kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, güzel Türkiye’mizde. Ankara ilimizde, Etimesgut ve Elvankent’te huzur ve mutluluğun hepimizi kucaklamasını, pandemi koşullarının bir an önce son bulmasını, sağlıkla, sevgiyle, onurla birlikte yaşamanın keyfine varabilmemizi diliyorum. 
 
    Sizlere bu yazıyla “Merhaba !” Derken, güzel yöremizde birlikte emek verilecek olan çalışmaların artmasını diliyor, kültür, sanat, dayanışma için diyalog kurmak isteyecek herkese birlikte çalışmaya hazır olduğumu da bildiriyorum. Gelin hep birlikte bu güzel ülke, bu önemli kent Ankara ve gelişmekte olan Etimesgut ile Elvankent, Sincan ve Ankara’nın tüm ilçeleri  için el ele verelim. 
 
 

YAZARIMIZIN ÖZGEÇMİŞİ:

    Mühür Yazıtları başlığıyla köşe yazısı yazmaya başlayan yazarımız Şafak Ahmet DENİZ, 1964 Köyceğiz doğumludur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olmuştur. İlk yazısını 1978 yılında yayımlayan yazarımız, yıllarca ülkenin değişik gazete ve dergilerinde yazılarını ve şiirlerini yayınlamıştır.   
   Basılı eserleri : Bütün yollar Aşka Çıkıyor Aslında, şiir kitabı. Saklıgöl, şiir kitabı. Her kadının Coğrafyası Farklı, şiir kitabı.  Yeni Bir ha-yata Gülümse, şiir kitabı olan yazarımız, köşe yazıları ve öykülerini de yayınlamaya hazırlanmaktadır.  Etimesgut Elvankent’te Topçu Mahallesi 1512.Cad. 76/C Etimesgut/ ANKARA adresinde açılan Ankara 80.Noterliği’nde Ankara 80.Noteri olarak hizmet vermektedir.. 

 
 
 
Etiketler: MERHABA, DERKEN, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı