Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 23:45
 
2020'nin 'Ankara Yılı' İlan Edilmesi Gerekir
İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanı Mehmet Akyürek, 2020’nin “Ankara Yılı” ilan edilmesini istedi.
Ekonomi Haberi
2020'nin 'Ankara Yılı' İlan Edilmesi Gerekir

Kanal B’de yayınlanan ‘Günce’ programının canlı yayın konuğu olan Akyürek, konuyla ilgili karar alıcı kurum ve kişilere seslenerek, Kurtuluş Savaşının kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük etkisi olan Ankara’nın başkentliğine, ekonomik, siyasi ve diplomatik önemine vurgu yaptı. Mehmet Akyürek, sonradan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) dönüşen Büyük Millet Meclisi’nin (BMM) 23 Nisan 1920’de Ankara’da kuruluşunun 100. Yılı olmasına dikkat çekerek, “2020, Ankara Yılı ilan edilmelidir” dedi.

 

SİVİL TOPLUM UĞRAŞLARI

 

Programda Duygu Çal ve Prof. F. Bahar Işın ile sohbet edip sorularını yanıtlayan İÇASİFED Genel Başkanı Mehmet Akyürek, 6 yaşında balık tutup satarak başladığı iş hayatının evrelerini, yaşadığı sıkıntılara rağmen girişimci ruhunu hiç yitirmediğini ve STK’lerin kuruluşuna öncülük etmek ya da yönetiminde görev almak gibi uğraşların kendisine sağladığı toplumsal ve kişisel kazanımları anlattı.

 

NASIL ‘KOBİ MEHMET’ OLDU

 

“Kobi Mehmet” unvanını nasıl aldığını da izleyicilerle paylaşan Akyürek şunları söyledi:

“Temsilcisi olduğum KOBİ’lerin sorunlarını birebir yaşayarak ilgili yerlere aktarma görevini üstlendim. Türkiye’de iş insanları ağırlıklı olarak KOBİ’lerden oluşmaktadır. Misyonum olan KOBİ temsilciliği, KOBİ Mehmet’i oluşturdu. Böylelikle Kobi Mehmet ismini tescil ettirerek patentini aldım.”

 

GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER

 

Girişimcilere önerilerde de bulunan Mehmet Akyürek, şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığınız işi önemseyin ve en iyi şekilde yapın. Ben işimle gurur duyuyorum. Boyacıyım ve metal hekimiyim diyorum. Hayal kurun. İşinizle ilgili gelişmeleri ve teknolojiyi takip edin. Ahilik ilkelerinden ayrılmayın. Çırak - kalfa - usta süreciyle kalifiye eleman yetiştirin. İtibarın paradan daha büyük bir sermaye olduğunu unutmayın. Çalışanlarınızla birlikte kazanın ve adil üleşin. Ben çalışanlarımı çocuklarımdan ayırt etmedim. İş yerimin anahtarı bende yok, işçilerimde.”

 

METAL HEKİMİ NE DEMEK

 

Kendisini neden “Metal Hekimi” olarak tanımladığını da anlatan İÇASİFED Genel Başkanı Mehmet Akyürek, metalin canlı olduğunu, insanlar gibi bir ömrü bulunduğunu, yaşadığı yerin ve gördüğü işlemin metalin ömrünü belirlediğini vurguladıktan sonra, “Bizim yaptığımız iş metalin bulunduğu ortamda en uzun süre yaşamasını sağlamaktır. Yani metal hekimliğidir” diye konuştu.

Kadınların iş ve üretim hayatında yer almasının önemini vurgulayan Akyürek, her ortamda dile getirdiği, “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanınız” sloganını bir kez daha yineledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 2020'nin, 'Ankara, Yılı', İlan, Edilmesi, Gerekir,
Yorumlar
Haber Yazılımı