Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 21:53
 
Ankara'da Oto Galericileri, Yeni Düzenlemeden Memnun
Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el otomotiv satışına yeni düzenleme getiren mevzuatın..
Ekonomi Haberi
Ankara'da Oto Galericileri, Yeni Düzenlemeden Memnun

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el otomotiv satışına yeni düzenleme getiren mevzuatın resmi gazetede yayınlanması üzerine sermayesi dürüstlük olan galerici esnafının son derece faydasına olan bu düzenlemeyi desteklediklerini ifade etti.

ANODER Başkanı Kalkan’ın tespit ve değerlendirmeleri şöyle:

“Bu mevzuat özellikle ikinci el otomotiv piyasasının düzenlenmesi noktasında, bu mesleği yapan esnafın belli bir nitelikte olmasını, her önüne gelenin bu işi yapmamasını sağlaması açısından son derece önemlidir. Vergi verip istihdam yaratan ve Ahilik geleneğinden gelen esnaf arkadaşlarımızın yani Ankaralı Galericilerin dört gözle beklediği bir çalışmadır.

Her önüne gelenin galericilik veya araç alım satımı yapmayacak olması, mesleği sadece esnaf belgesi olanların yapacak olması, sektörün büyük bir oranda kayıt dışına kaydığı son dönemleri baz alacak olursak en çok bizleri sevindirecek bir uygulamadır.

-Bizler için güvenilirlik en büyük sermayedir-

Ayrıca ikinci el otomobile arızası, kazası gibi ayrıntıların yer aldığı bir künye sisteminin getirilmesi galerici esnafını da rahatlatacak, düzgün ekspertizler neticesinde oluşan araç kimlik belgeleri esnafımız üzerindeki olumsuz algılarında yok olmasını sağlayacaktır. Satılan araçların niteliklerinin tam olarak beyan edilmesi ve sözleşmelerin çerçevelerinin netleşmesi hem galericilerin hem de vatandaşın güven unsurunu pekiştirecektir. Bizler için güvenilirlik en büyük sermayedir.

Yeni düzenleme üreticilerin haklarını korumasının yanı sıra ticaretin belli bir kurallar içerisinde yapılmasını sağlaması ve buradaki suistimalleri ve dolandırıcılığı önlemesi açısından da son derece önemlidir. Bu düzenleme ayrıca vatandaşın aklındaki soru işaretlerini yok edeceği gibi galerici esnafının imajının düzeltilmesini de sağlayacaktır. Bizler için en önemli adım ise sektörün kayıt dışılıktan kurtulup vergi veren istihdam yaratan dürüst esnaflar tarafından temsil edilecek olmasıdır.

Esnafımız doğru beyan ve nesnel ekspertiz raporu sonucu oluşan araç kimlik belgesinin daima arkasında olacak ve mesleğimizin sermayesi olan güvenilirlik unsurunu pekiştirecektir.

Sermayesi dürüstlük olan galerici esnafının son derece faydasına olan bu düzenlemeyi destekliyor, sektörümüze getirdiği katkı ve yeniliklerden ötürü Sayın Bakanımıza ve emeği geçen tüm kamu ve STK temsilcilerine teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'da, Oto, Galericileri,, Yeni, Düzenlemeden, Memnun,
Yorumlar
Haber Yazılımı