Haber Detayı
06 Nisan 2018 - Cuma 01:20
 
Ankara'nın 48 Kardeş Şehri Bulunuyor
Başkent Ankara’nın, Avrupa’dan Uzakdoğu'ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar çoğu başkent olmak üzere toplam 48 kardeş şehri bulunuyor.
Güncel Haberi
Ankara'nın 48 Kardeş Şehri Bulunuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin, dünyanın birçok ülkesinin kentleriyle imzaladığı kardeşlik ve işbirliği protokollerinde, ticaretten halk sağlığına, çevreden ulaşıma, imardan şehir planlamasına kadar birçok alanda işbirliği öngörülüyor.

        

48 KARDEŞ ŞEHİRLİ BAŞKENT

Ankara’nın özel olarak değer verdiği ve karşılıklı kültürel etkinlikler düzenlediği şehirlerin içinde Moskova’dan İslamabad’a, Pekin’den Niamey’e, Priştine’den Washington’a, Lefkoşa’dan Kabil’e kadar dünyanın dört bir tarafında toplam 48 ayrı kardeş şehri var.

         Uluslararası alanda gösterdiği başarılı çalışmalar ve geliştirdiği kardeş şehir protokolleriyle birçok ödül kazanan ve dünyanın diğer şehirlere esin kaynağı olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, son olarak da Afrika’da bulunan Nijer’in Başkenti Niamey ile kardeş şehir protokolü imzalayarak, bu konudaki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

 

İKİLİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE KATKI

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, kentsel dönüşüm ve ulaşım konuları başta olmak üzere, birçok alandaki tecrübelerini dünyanın diğer kentleriyle paylaşmaktan mutluluk duyduklarının altını çizerek, “Dünyanın dört bir yanından 48 ayrı kent ve başkent ile kardeş şehir ilişkileri kurduk ve kurmaya da devam ediyoruz. Bu ilişkiler kağıt üzerinde kalmıyor. Teknik heyet değişimleri, seminerler ve mesleki kurslar ile edindiğimiz tecrübeleri kardeşlerimizle paylaşırken, onların farklı alanlardaki tecrübelerini de bize aktarmalarını sağlıyoruz” dedi.

         Büyükşehir Belediyesi olarak kurulan uluslararası ilişkilerle de dünyaya örnek bir başkent olmayı hedeflediklerinin altını çizen Başkan Tuna, “Üst düzey katılımcılarla imzalanan bu protokoller sayesinde kurduğumuz ikili kardeş şehir ilişkilerinin yanında, ülke ilişkilerine de büyük katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

 

48. KARDEŞ ŞEHİR: NİJER

         Ocak ayında Türkiye'ye Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak resmi ziyarette bulunan Nijer Başbakanı Brigi Rafinive Nijer Başkenti Niamey Belediye Başkanı Mouctar Mamoudou’nun katılımıyla Çankaya Köşkü’nde “Kardeş Kent” protokolü imzaladıklarını belirten Başkan Tuna, “Son olarak Nijer ile kardeş şehir olduk. Kardeşlerimize yenilerini eklemeye ve dünyanın dört bir tarafıyla kurulan ilişkileri geliştirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

KARDEŞ ŞEHİR OLMA SÜRECİ

Kardeş olma teklifi yapıldıktan sonra eğer teklif karşı taraftan yapılmışsa belediyelerin Dış İlişkiler birimlerinde konu inceleniyor, Belediye Meclisi'nde görüşülüyor ve karara bağlanıyor.

Kardeş şehir olma konusunda olumlu bir karar alınmışsa, Dışişleri Bakanlığı’ndan görüş alınıyor. Daha sonra karar İçişleri Bakanlığı'na iletiliyor ve kardeş şehir olmak için izin isteniyor. İçişleri Bakanlığı izin verirse, kardeş şehir olma prosedürütamamlanmış oluyor.

         Her iki ülkenin Belediye Başkanları tarafından imzalanmasıyla kardeş şehir statüsü resmen başlıyor. Bu aşamadan sonra ilişkiler protokol esasları çerçevesinde ve karşılıklı iyi niyet ilkesiyle yürütülüyor. Merkezi ABD'de bulunan Dünya Kardeş Şehirler Birliği Teşkilatı, her ülkeden ancak bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulmasına izin veriyor.

         Ankara’da İzmir Caddesi’nin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı girişi üzerinde, kardeş kentlerinin isimlerinin Türkçe, İngilizce ve kendi dillerinde olmak üzere yazılı olduğu bir “Kardeş Şehirler Anıtı” da yer alıyor.

 

ANKARA’NIN KARDEŞLERİ:

 

 1. Seul-Kore Cumhuriyeti
 2. İslamabad - Pakistan İslam Cum.
 3. Kuala lumpur - Malezya
 4. Dipkarpaz - KKTC
 5. Lefkoşa – KKTC
 6. Pekin – Çin Halk Cumhuriyeti
 7. Moskova – Rusya Federasyonu
 8. Bişkek-Kırgızistan Cumhuriyeti
 9. Prog – Çek Cumhuriyeti
 10. Sofya- Bulgaristan Cumhuriyeti
 11. Amman – Ürdün
 12. Hartum- Sudan Cumhuriyeti
 13. Havana-Küba Cumhuriyeti
 14. Kiev- Ukrayna
 15. Aşkabat- Türkmenistan
 16. Kuveyt – Kuveyt
 17. Saraybosna – Bosna-Hersek
 18. Tiran- Arnavutluk
 19. Üsküp-Makedonya
 20. Tiflis-Gürcistan
 21. Ufa-Başkortistan/R. Fed.
 22. Bükreş-Romanya
 23. Manama-Bahreyn
 24. Astana-Kazakistan
 25. Kabil-Afganistan
 26. Ulanbatar-Moğolistan
 27. Duşanbe-Tacikistan
 28. Priştina-Kosova
 29. Taşkent-Özbekistan
 30. Kişinev-Moldova
 31. Kinşasa-Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 32. AddisAbaba-Etopya
 33. San’a – Yemen
 34. Minsk – Belarus
 35. Zagreb-Hırvatistan
 36. Şam-Suriye
 37. Bissau – Gine Bissau
 38. Hanoi – Viyetnam
 39. Washington – Amerika Birleşik Devletleri
 40. Bangkok – Tayland Krallığı
 41. Viyana-Avusturya Cumhuriyeti
 42. Kazan-Tataristan/R. Federasyonu
 43. Tahran-İran İslam Cumhuriyeti
 44. Lübliyana-Slovenya
 45. Budapeşte-Macaristan
 46. Maputo-Mozambik
 47. Doha-Katar
 48. Niamey-Nijer
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'nın, 48, Kardeş, Şehri, Bulunuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı