Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 23:53
 
Ankara'nın Tarihi, Etimesgut'ta Canlanıyor
Etimesgut Belediyesi, ilçe tarihinde önemli bir yere sahip olan Ahi Elvan, Ahi Mesud ve Ahi Emir Yaman hazretlerine ait mezarları, sanatsal anıt mezar olarak yeniden inşa ediyor, ilçe müftülüğü için de örnek bir hizmet binası yapıyor. Çalışmalarda sona yaklaşıldı, ortaya çıkan eserler görenlerin beğenisini kazanıyor.
Etimesgut Haberi
Ankara'nın Tarihi, Etimesgut'ta Canlanıyor

AHİ ELVAN TÜRBE VE CAMİSİ

Etimesgut Belediyesi, ilçenin eski yerleşim bölgelerinden olan ve Ahi Elvan türbesinin bulunduğu Elvan Mahallesi'nde örnek bir çalışmaya imza atıyor. Ahi Elvan türbesinin ve camisinin bulunduğu alana Orta Asya İslam alimlerinden Yusuf Hemedani'nin camii ve kabrinin benzeri bir proje uygulanıyor. Aslına uygun olarak yapılan cami ile türbenin inşaatında sona gelindi. Çalışma tamamlandığında, türbe ve camiinin, ziyaretçilerin ilgisine mazhar olacağı değerlendiriliyor.

AHİ MESUD ANIT MEZARI

Etimesgut'a adını veren Ahi Mesud'un, Bağlıca Mahallesi'nde bulunan mezarı dönemin mimari özelliklerine göre yeniden inşa ediliyor. Etimesgut'un merkezine hakim bir noktada gerçekleştirilen çalışma kapsamında sütunlar ve işlemeli kapılar, şadırvan ve otantik ışıklandırmalar dikkat çekiyor.

AHİ EMİRYAMAN ANIT MEZARI

Etimesgut Belediyesi, Eryaman bölgesine adını veren Anadolu erenlerinden Emiryaman hazretleri için de anıt mezar yapıyor. Çalışmalar, Eryaman Köyiçi olarak bilinen bölgenin eski yerleşim merkezinde bulunan Ahi Emiryaman'ın kabri ve çevresinde devam ediyor.

ÖRNEK MÜFTÜLÜK BİNASI

Etimesgut Belediyesi, Ayyıldız Mahallesi'nde yer alan Tevhit Camii'nin yanına da modern bir ilçe müftülüğü binası inşa ediyor. Kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlanan inşaatın bu yıl içinde tamamlanması ve Etimesgut Müftülüğü'nün burada hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara'nın, Tarihi,, Etimesgut'ta, Canlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı