Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 20:56
 
Ankara Tren Garı TBMM'nin Gündemine Taşındı
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, son günlerde başkentin gündemine oturan Ankara Tren Garı Yerleşkesi'nin özel bir kuruluşa kiralanmasıyla ilgili olarak TBMM'ne soru önergesi verdi. İşte o önerge:
Ankara Haberi
Ankara Tren Garı TBMM'nin Gündemine Taşındı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı yardımcısı sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 29.07.2019                                                                                                                    

                                                                                                                              Ali Haydar HAKVERDİ

                                                                                                                            CHP Ankara Milletvekili

 

Tüm itirazlara ve halen devam eden mahkeme sürecine rağmen 2018 yılında ilan edilen imar planı değişikliği ile Ankara Gar Sahası özel üniversite alanı olarak tanımlanmış yaklaşık 78 bin metrekare olan alana 1,5 emsal ve 35,5 metre yükseklik verilmiştir. Ankara’nın orta yerinde kurtuluş savaşı hatıraları ile ayakta duran bu yerleşkeyi özenle korunmamız gerekirken sadece rant olarak görmek ülkemiz tarihine ve kültürüne yapılan açık pervasız bir saldırıdır. Kentlere ihanet etme geleneğinin son eseri olarak gördüğümüz bu plan değişikliği ve tahsis işlemi son günlerde yeniden gündeme gelmiştir.

 

Basında yer alan haberlere göre Ankara Tren Garı kampüsü içerisinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Misafirhanesi olarak kullanılan tarihi binanın Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı.

1928 yılında inşa edilen, içinde tescilli kültür varlığı olan müzenin de bulunduğu TCDD ikinci bölge binası, kreş, lojmanlar, Sanat Galerisi ve Ankara Misafirhanesi ile birlikte devredildi.

Daha önce ise devredilen alanın ve binaların Gazi Üniversitesi’nden bölünerek kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne verileceği iddia edilmişti. Ancak daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu bilinen 2018 yılında kurulan Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildi.

Bu çerçevede;

  1. Tarihi ve mimarisi ile özel bir yapı olan Ankara’nın kültürel hafızalarından TCDD misafirhanesi hangi şartlarla Medipol üniversitesine verilmiştir?
  2. Kurum ile yapılan devlet protokolü kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Bu tahsis hangi şartlarla gerçekleşmiştir?
  3. Medipol Üniversitesi ve kurucusu olan TEBA vakfına son 5 yılda kamuya ait hangi taşınmazlar tahsis edilmiştir? Atatürk Orman Çiftliği arazisinden ne kadarı hangi şartlarla bu vakfa verilmiştir?
  4. TCDD Müzesi ve Mimar Kemalettin’in eseri İkinci Bölge Müdürlüğü gibi 13 tescilli yapının olduğu yerleşkede kaç yapı vakıfa ya da üniversiteye devredilmiştir?
  5. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası geçtiğimiz yıl bu alanın Medipol Üniversitesine devredilip devredilmediğini sormuş bu iki kuruma 1 yıldır yanıt verilmediği gibi kamuoyuna da herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 1 yıldır bu devrin kamuoyundan saklanmasının nedeni nedir?
  6. Bu yanlıştan bir an önce dönmeyi düşünüyor musunuz?
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Tren, Garı, TBMM'nin, Gündemine, Taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı