Haber Detayı
14 Haziran 2018 - Perşembe 21:28
 
Ankara Valiliği'nde Bayramlaşma Töreni
Ankara Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının Komutan, Bölge ve İl Müdürleri ve Valilik personeliyle makamında bayramlaştı.
Ankara Haberi
Ankara Valiliği'nde Bayramlaşma Töreni

Ankara Valisi Ercan Topaca, sonuna geldiğimiz Ramazanı-Şerif ayı boyunca madden, manen, ruhen bir muhasebeye çekildiğimizi, yapmak istediklerimizden kendimizi kısıtladığımızı, aç kaldığımızı ifade ederek “Oruçtan maksat, salt aç kalmak değil tabii. Allah rızası için yemeden, içmeden ve birçok faaliyetten vazgeçmek suretiyle nefsimizi, bedenimizi, ruhumuzu terbiye etmeye çalıştık. İnşallah Cenab-ı Hakkın öngördüğü şekliyle Ramazan-ı Şerif orucunu tutup onun rızasını kazanmış oluruz umudundayız.” diye konuştu.

Ramazan-ı Şerifin bir kültürü olduğunu vurgulayan Vali Topaca “İslam’ın, Ramazan-ı Şerifte yapılması gereken bazı emirleri var. Onlara uyduk, onları yerine getirmeye çalıştık. İnşallah karşılığını da hem dünyada hem ahirette Cenab-ı Hak bize fazla fazla verecektir. Bu kültür içinde ön plana çıkan en önemli şey Ramazan-ı Şerifte yardımlaşmanın, kaynaşmanın, merhametin, aklın, yoksulu, kimsesizi hatırlamanın insan için olmazsa olmaz yapılması gerekenler bunlar. Bunlar üzerinde yoğunlaştık. En yakınımızdan başlamak üzere etrafımızdaki muhtaç insanları daha fazla hatırladık. Onlarla sofralarda, değişik programlarda birlikte olduk. Soframızı, sevgimizi, sıkıntılarımızı paylaştık. Toplumdaki her bir fert onların elinden tuttu, sıkıntılarını gidermeye çalıştı. Ramazan-ı Şerifin verdiği o manevi iklim içinde daha çok birbirimizi sevdik, öfkemize hâkim olduk. Kızdığımız zaman susmayı bildik. Ramazan-ı Şerif ikliminin, onun getirdiği hoşgörünün, sevginin, saygının, yardımlaşmanın bir yıl boyunca hayatımıza hâkim olması ve toplumda barışın, huzurun, sevginin, kaynaşmanın sağlanması, Ramazan-ı Şeriften beklenen asıl amaçlardan biri de budur. Aslında Ramazan-ı Şerif bize bunu öğretiyor. Sevmeyi, saymayı, yardım etmeyi, kızdığımız zaman durmayı, bazı şeylerden vazgeçmeyi, fakiri fukarayı hatırlamayı, Allah rızası için yeme iştahımız olduğu halde, her türlü imkân olduğu halde yememeyi ve bu zaman zarfında da ruhumuzu temizlemeyi bize öğretiyor. İnşallah bunları bir yıl boyunca da yapmayı Rabbimiz bize nasip eder.” dedi.

Vali Topaca, Ankara’nın yöneticileri olarak herkesin emrinde birlikte çalıştığı ekiplerle zaman zaman ortaya çıkan ufak tefek sıkıntılar, anlaşmazlıklar olabileceğini söyleyerek “İnsanın olduğu yerde bu tür sıkıntılar hep var olmuştur. Bize düşen en önemli husus, bu sıkıntıları ortadan kaldırıp, Ramazan-ı Şerifi de vesile kılarak onları kaynaştıracak, barıştıracak, aralarındaki sıkıntıları en aza indirecek, karşılıklı dayanışmayı sağlayacak tedbirleri almaktır. Bütün amir arkadaşlarımın kurumunu âdeta bir check-uptan geçirmesini, bu tür huzursuzluklar var ise onunla ilgili, Ramazan-ı Şerifin getirdiği bu güzel iklimde gereken tedbirleri alarak kurumsal huzuru ve barışı sağlamalarını özellikle rica ediyorum. Kurumların huzuru, netice itibariyle kentin huzuru, ülkenin huzurudur.” diye konuştu. 

Konuşmasında Ramazan süresince seçim sürecinin de devam ettiğini vurgulayan Vali Topaca; Bu Ramazan-ı Şerif diğerlerinden farklıydı. Aynı zamanda seçim sürecini de birlikte yaşıyoruz. Ramazanla birlikte Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin propaganda süreci de başladı. Bu seçim sürecinde şu ana kadar Allah’a şükür kentimizin huzurunu bozacak herhangi bir olayla karşılaşmadan atlattık. Sizlerden bu süreçte daha dikkatli olmanızı ve ülkemizi sıkıntıya sokacak, tartışmaya sebep olacak davranışlardan da uzak durmanızı özellikle istirham ediyorum. Aynı şekilde çalışanlarımızı da bu hususta uyarmak suretiyle kurumlarımızı tartışma konusu yapacak davranışlardan uzak durma konusunda daha hassas olmanızı bekliyorum. ” dedi. 

Konuşmasının sonunda bir kez daha herkesin bayramını tebrik eden Vali Topaca: “Ben bütün arkadaşlarımın tutmuş oldukları oruçları Rabbimizin kabul buyurmasını ve orucun manevi sonuçlarını her yönüyle yaşamasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum. Ayrıca sizlerin şahsında kurumlarımızdaki her arkadaşımızın bayramını tebrik ediyorum. Bayram sizler için, aileleriniz için, kurumlarınız için, devletimiz için hayırlı, güzel günlere vesile olsun.” dedi.

Daha sonra Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu tarafından bayram duası edildi.

Vali Topaca, davetlilerle bayramlaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Valiliği'nde, Bayramlaşma, Töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı