Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 00:33
 
Ayhan Yılmaz'a Kınama Cezası Verildi
Etimesgut CHP Örgütü'nün bu hafta sonu başlayan delege seçimleri sürecinde Ayhan Yılmaz şoku yaşanıyor!
Etimesgut Haberi
Ayhan Yılmaz'a Kınama Cezası Verildi

CHP Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz’ın, bir önceki delege seçimlerinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle mevcut İlçe Yönetimi tarafından İl Başkanlığı’na yazılı olarak bildirerek İl Disiplin Kuruluna sevk edilmesini istemişti. CHP Ankara İl Yönetimi, konuyla ilgili olarak bir komisyon oluşturmuş ve bu komisyon yaptığı inceleme sonucunda Ayhan Yılmaz kınama cezası aldı ve delege seçiminde yaptığı usulsüzlük zaman aşımına uğradığı için disipline sevk etmeye gerek duymadı.

Parti Genel Merkezi tarafından açıklanan kongre süreci doğrultusunda bu hafta sonu başlayan delege seçimleri öncesinde Ayhan Yılmaz’a verilen kınama cezasının yanı sıra, önceki dönem İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz’ın geçtiğimiz Cuma akşama yapmayı planladığı “İftira ve ithamlara karşı” açıklama programının da iptal edilmesi Etimesgut CHP’de yaşanan krizin boyutlarını da ortaya çıkardı.

 

ANKARA İL YÖNETİMİNİN, AYHAN YILMAZ İLE İLGİLİ VERDİĞİ KARAR

Mevcut İlçe Yönetimi tarafından önceki dönem İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz’ın, delege seçimlerinde usulsüzlük yaptığının ortaya çıkarılmasının ardından mevcut yönetim tarafından İl Yönetimine yazılı olarak şikayet edilmesinden sonra CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından şu karar alındı:

“Etimesgut İlçe Başkanlığı’nın önceki dönem İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz’ın delege seçimlerinde usulsüzlük yapıldığına dair yazısı İl Yönetim Kurulumuzun 22.10.2019 tarihli toplantısında görüşülüp komisyon oluşturulmasına karar vermişti.

Komisyon araştırması ve incelemesi sonucunda, T.D.’ın İlçe Başkanlığı görevini yürüten Ayhan Yılmaz’ı yazılı olmayıp kendi isteği ile sözlü olarak delegelikten çıkmak istediğini belirtmiş olduğu anlaşılmıştır.

Delege seçimlerinde usulsüz yapılan atama nedeniyle Ayhan Yılmaz, Yönetim Kurulunda kınanmış olup ancak disiplin yönetmeliğinin 24/1. Maddesinde yer alan –Yetkili disiplin kuruluna işlendiği tarihten itibaren 2 yıl içinde gönderilmeyen parti suçları hakkında kovuşturma yapılamaz- maddesi  gereği disiplin kuruluna sevk istemine yer olmadığına, dosyanın ilçesine iade edilmesine karar verilmiştir”

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bir önceki delege seçimlerinde usulsüzlük yaptığı tespit edilen, Ankara İl Örgütünün 2 yıllık süre aşımını gerekçe olarak göstermesine rağmen mevcut İlçe Örgütünün elinde somut belgeler olduğu ifade ediliyor. Bu belgelere göre, 2 yıllık süre dolmadığı için İl Başkanlığı ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK)’na İlçe Örgütü tarafından müracaat edileceği bilgisine ulaşıldı. Suçun karşılığı ‘KESİN İHRAÇ’ olduğu için eski İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz’ın CHP’den atılacağı ihtimali konuşulmakta. Ayrıca hesaplarla ilgili olarak bağımsız denetçilerin inceleme yapacağı ve bununla ilgili olarak ta Ayhan Yılmaz’la ilgili ayrı bir soruşturma açılabileceği de belirtildi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Ayhan, Yılmaz'a, Kınama, Cezası, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı