Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 10:16
 
Esnaflardan, Ayasofya Kararına Destek!
Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik kararın Danıştay tarafından iptal edilerek yeniden ibadete açılmasına esnaf camiasından da destek geldi.
Güncel Haberi
Esnaflardan, Ayasofya Kararına Destek!

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, "Yılların özlemi gerçekleşti. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri'nin de bedduası, bu milletin üzerinden kalkmıştır. Fatih'in duasının, bu milletin üzerine yeniden bereketiyle geleceğini ümit ediyoruz" dedi.

Danıştay’ın, Ayasofya'ya müze statüsü verilmesini öngören 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ibadete açılmak üzere Diyanet'e devredilmesine yönelik kararı imzalaması, tüm Türk halkıyla birlikte esnaf kesimini de mutlu etti.  Ayasofya'nın ibadete açılmasının yılların özlemi olduğunu dile getiren ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus bu kararın, Türkiye'nin dünyaya karşı özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olduğunu gösterdiğini vurguladı. Kararda katkısı bulunan herkese teşekkür eden Başkan Çelikus, sözlerini şöyle sürdürdü:


DÜNYAYA KARŞI ONURLU BİR DURUŞ
 

"Ayasofya'nın Camiye dönüştürülmesi kararı yılların özlemidir. Tüm halkımızın olduğu gibi esnaf ve sanatkarlarımızın Ayasofya'nın açılması yılların hasretidir. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bu kararı alan hükümete, kararı veren Danıştay'a, muhalefet partilerine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu sevindirici karara diğer siyasi partilerin de destek vermesi, Türkiye'de bir kardeşlik havasının esmesine de neden olmuştur. Bu tarihi bir görevdir. Bu, aynı zamanda onurlu bir duruştur. Türkiye'nin bu onurlu duruşunun tüm dünyada yankı bulacağına inanıyoruz. Ayasofya'nın ibadete açılması,dünyaya Türkiye'nin özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olduğunun da açık bir göstergesidir."


İSTANBUL'UN FATİHİNİN DUASINI ALACAĞIZ
ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, "Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri'nin de bedduası, bu milletin üzerinden kalkmıştır ve duası bugünden itibaren bu milletin üzerine yeniden bereketiyle beraber geleceğine , İstanbul'un gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet'in duasını alacağımızı ve bu duanın da ülkemiz için çok hayırlara vesile olacağını ümit ediyoruz" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Esnaflardan,, Ayasofya, Kararına, Destek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı