Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 22:51
 
Etimesgut Belediyesi'nden Aihelere Yakışır Anıt Mezarlar
Etimesgut Belediyesi, ilçedeki ahilerin mezarlarını anıt mezar olarak yeniden inşa ediyor.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Belediyesi'nden Aihelere Yakışır Anıt Mezarlar

Etimesgut Belediyesi, ilçede yaşamış ahilerin mezarlarını tespit etti; onların manevi şahsiyetlerine yakışır anıt mezar olarak yeniden başkente kazandırıyor. Ahi Mesut, Ahi Elvan, Ahi Emiryaman'ın mezarları, yaşadıkları dönemin mimari özellikleri dikkate alınarak yeniden inşa ediliyor. Ahi Elvan için yapılan camii ve anıt mezar, İslam alimlerinden Yusuf Hemedani Camii ve kabrinin benzeri olarak inşa ediliyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Etimesgut'ta yaşamış, fikirleriyle Anadolu coğrafyasına yön vermiş olan ahilerin mezarlarını, yaptıkları araştırma sonucunda tespit ettiklerini ifade eden Demirel, şunları söyledi: "Tespitlerimize göre, Anadolu coğrafyasının Türk yurdu olmasında önemli misyon üstlenen, İslam'ın bu coğrafyada yayılmasında önemli rol oynayan 3 önemli ahimiz ilçemizde yaşamıştır. Etimesgut'un eski adı da Ahi Mesut'tur. Ahilerimizin kabirlerinin tespiti noktasında yoğun bir çalışma ortaya koyduk. Ahi Elvan'ın mezarı Elvan Mahallemizdeki Elvan Köyü Camimizin yanında yer almaktadır. Camimizin yerine Ahi Elvan Türbesinin de olacağı güzel bir camii inşa ediyoruz. Orta Asya İslam alimlerinden Yusuf Hemedani'nin camii ve kabrinin benzeri olacak bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Eryaman bölgemize adını veren Ahi Emiryaman hazretlerinin mezarını da Eryaman Köyiçi'nde belirledik. Orada da yine dönemin mimari özelliklerine uygun güzel bir çalışma yapıyoruz. İlçemize adını veren Ahi Mesut'un kabrinin, Bağlıca Mahallemizdeki mezarlıkta olduğunu belirledik. Ahi Mesut için de şahsiyetine yakışır örnek bir proje uyguluyoruz. İnşallah, yalnız Etimesgut için değil; Türk-İslam coğrafyası için önemli bir yere sahip ahilerimizin adını ilçemizde bu eserlerle yaşatacağız".

Başkan Demirel, Etimesgut Müftülüğü'ne de örnek bir müftülük binası yaptıklarını, çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediyesi'nden, Aihelere, Yakışır, Anıt, Mezarlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı