Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 00:32
 
Etimesgut Belediyesi'nden Hayvanlara Özel İlgi
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, şehrindeki bütün canlılara özel ilgi gösteriyor ve onlara yönelik özel projeler ve hizmetler geçekleştiriyor.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Belediyesi'nden Hayvanlara Özel İlgi

Demirel, sokak hayvanlarını da "Allah'ın yarattığı birer can" bildiklerini, bakımlarını, sağlıklarını ve gerektiğinde barınmalarını sağladıklarını söyledi. Belediye, modern geçici hayvan barınağı ve sağlık merkezi ile hayvan poliklinikleriyle, ilçedeki bütün sokak hayvanlarını kayıt altına alıp takibini ve bakımlarını da yapıyor.

 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, sokak hayvanlarına sahip çıkarak onlara özel ilgi gösterdiklerini söyledi. Demirel; "Veteriner hekimlerimiz, Şaşmaz Hayvan Barınağı'mız ile Eryaman kliniğimiz ve belediye binamız bünyesindeki birimlerimizde sadık dostlarımıza en iyi şekilde bakmaktadır. 35 bine yakın hayvanımızın bakımını gerçekleştirdik. Sokak kedilerimiz için kedi evleri oluşturduk. Etimesgut'ta hayvanlarımız da mesut ve mutlu şekilde yaşamlarını sürdürmektedir" dedi.

 

Etimesgut Belediyesi, belediye hizmet binası ile Eryaman'daki klinikleri ve Şaşmaz bölgesindeki modern barınak ve hayvan sağlığı merkezinde, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Etimesgut'ta sokak hayvanlarının yıl boyunca takibi yapılıyor, aşılanıyor, kayıt altına alınarak küpeleri takılıyor, tüm sağlık bakımları yapıldıktan sonra yasa gereği alındığı noktaya tekrar bırakılarak yaşamları sağlanıyor.

 

HAYVANLARA ÖZEL BARINAK

Etimesgut Belediyesi, sokak hayvanları için Şaşmaz Sanayi bölgesinde modern bir geçici barınak ve sağlık merkezi kurdu. Bu barınak, sokak köpeklerinin geçici ikametgahı oldu. Vatandaşlardan gelen istek, talep ve öneriler doğrultusunda sokaklardan alınan köpekler, barınağa getiriliyor. Veteriner hekimlerce detaylı bir sağlık kontrolünden geçiriliyor, gerekli müdahaleleri ve salgın hastalıklara karşı aşıları yapılıyor; yaralı ve hasta hayvanlar tedavi ediliyor. Gebe hayvanların doğumları ve yavruların bakımları da bir süre burada yapılıyor.

 

HAMİLE KÖPEKLERE ÖZEL İLGİ

Barınakta hamile, yaşlı, engeli ve hasta sokak hayvanlarına özel ilgi gösteriliyor. Hayvanlar, sağlıklarına kavuşana kadar gözetim altında tutuluyorlar. Barınaktaki oyun alanı sadık dostların en sevdiği alan olarak dikkat çekiyor. Etimesgut Belediyesi, sahipli kedi ve köpekler için de veterinerlik hizmeti veriyor. Vatandaşlar, hayvanlarını belediye veteriner hekimlerine getirerek sağlık kontrollerini, aşılarını ve kısırlaştırma işlemlerini yaptırabiliyorlar.

 

KEDİLER, EVLERİNDE GÜVENDE

Etimesgut Belediyesi, açtığı 3 kedi eviyle, ilçedeki sokak kedilerinin güvenli ve korunaklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyor. Hayvanseverlerce sokakta bulunarak getirilen hamile, yavru, hasta, yaralı ve bakıma muhtaç kediler, kedievlerine alınıyor. Tedavileri yapılaran sokak kedileri, yeniden doğal ortamlarına bırakılıyor. Kedi evlerinin bir bölümünün kapısı sürekli açık bırakılıyor. Bu bölüme belediye ve hayvanseverler tarafından su ve mama bırakılıyor. Mevsim şartları nedeniyle aç ve susuz kalan sokak kedileri, açık kapıdan girerek ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediyesi'nden, Hayvanlara, Özel, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı