Haber Detayı
14 Kasım 2020 - Cumartesi 08:30
 
Etimesgut CHP'de Neler Oluyor?
Etimesgut CHP’de sular durulmuyor. Kongre delegeleri, Olağanüstü Kongre sürecini başlatmak için imza kampanyası düzenlerken mevcut İlçe Başkanı Onur Öktem ve yönetimi, partililer tarafından yoğun eleştiriler alıyor. İlçe Başkanlığı için ismi geçen Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Gazi Savaş gazetemize konuştu.
Etimesgut Haberi
Etimesgut CHP'de Neler Oluyor?

    CHP’nin Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Gazi Savaş ile yaşanan süreç hakkında ve İlçe Başkanlığı adaylığı konusunda konuştuk. Savaş bize ilginç açıklamalarda bulundu.
   (Haber: İbrahim Keskin)
 
    FLAŞ: Bugün Etimesgut CHP’de neler oluyor? İlçe Örgütüne ve Başkanına yönelik eleştiriler, imza kampanyası.. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
 
   SAVAŞ: 1990 yılında ilçe olan Etimesgut’ta, CHP 2019 seçimlerinde iktidara hiç bu kadar yaklaşmamıştı. Seçim ve sonrası örgütte karmaşıklıklar oldu, İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz istifa etti ve yerine kayyum atandı. Atanan kayyum, süreç, seçim, ön seçim..  Sonuçta Onur Öktem İlçe Başkanı seçildi. Kendisinin tutumu, Meclis Üyelerine karşı yaklaşımı, İlçe Kadın Kollarına karşı tutumu, kendi seçtirmiş olduğu Gençlik Kollarına karşı yaklaşımı ve görevden aldırılmasına ön ayak olan bir İlçe Başkanı. Şu anda üyeleriyle kavgalı, yönetimde birbiriyle kavgalı, meclis üyeleriyle kavgalı bir ilçe başkanımız var. 
 
    FLAŞ: Bunu neye dayanarak söylüyoruz?
 
    SAVAŞ: Bu konuda sayısız şikayetler var. Eleştiriler var ve sayısız şekilde İl’de, Genel Merkez’de şikayet dilekçeleri var. Etimesgut’ta CHP, yakalamış olduğu ivmeyi bir şekilde aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bu böyle giderse, 2024 yılı hedeflerimiz hayal olacak. 2024 yılında yine seçimleri kazanamayacağız. Bunun sorumlusu da bugünkü ilçe başkanı ve yönetimi olacaktır. Olağanüstü İlçe Kongresi yapılması için kongre delegelerinden imza toplama kampanyası başlatıldı. Muhtemelen bu imzaların yeter sayısı hafta sonuna kadar tamamlanmış olacak. İmzaların toplanmasının ardından 45 gün içerisinde Olağanüstü İlçe Kongresinin yapılması zorunlu.
 
    FLAŞ: Kongre için adaylar var mı?
 
    SAVAŞ: Biliyorsunuz Etimesgut’ta CHP’de gruplaşmalar oldukça fazla. Bunların da başını çeken eski İlçe Başkanları var, eski yöneticilik yapmış olanlar var. Belediye Başkan Adayı olmuş isimler var. Bunların hepsiyle tek tek görüşerek, istenen birlikteliği yakalayamadığımız takdirde sorunları çözemeyeceğimizi, örgüt içinde kavgayı bitiremeyeceğimizi anlatacağız. İlçe Başkanlığı adaylığı konusunda, ben her zaman şunu söylüyorum. Etimesgut’u toparlayacak, birleştirecek, Etimesgut’un sosyolojik yapısını iyi bilen ve Eryaman’da merhaba, merkezde selamün aleyküm, Bağlıca’da nasılsınız diyebilecek bir ilçe başkanının olması gerekiyor. 
İlçe Başkanlığı konusunda bazı isimler geçiyor. Benim de ismim geçiyor. Gurur duydum, çünkü her partili İlçe Başkanlığına aday olabilir. Benim de taşın altına elimi koymam gerekiyorsa, buna hazırım. 
 
    FLAŞ: Parti içinde gruplaşmalar olduğunu söylediniz. Bu neden oluyor? Bu gruplar bir araya nasıl getirilecek?
 
    SAVAŞ: Gruplaşmalar aslında, Etimesgut’ta CHP içerisindeki çekişmeyi, bulunduğu konumu ve siyaseti heyecanlı tutuyor. Ancak bir müddet sonra iş İlçe Başkanı seçiminde çatışmaya dönüşüyor. Biz gruplar olsun istiyoruz, olsun ki siyaset her daim konuşulsun, parti içinde hareket olsun. Seçime 3-5 ay kala konuşulmasın. Ancak grupların başını çekenler, seçimler yaklaşırken lütfen bunu çatışmaya çevirmesinler. Yönetime girmek isteyenler, delege olmak isteyenler, parti içinde söz sahibi olmak isteyenler çatışma içerisinde partiye 5 ay boyunca zarar veriyorlar. Örgütün başına seçilen İlçe Başkanının bütün gruplar ile barışık olması lazım. Kimsenin adamı olmaması gerekli. Şu anda parti içindeki kargaşayı sonlandıracak ve bütünleştirici olacak bir İlçe Başkanı Adayı arayışına girildi.
    Bu yarışta benim de ismim geçiyor. Gurur duydum. Böyle bir şey olduğu zaman Meclis Üyeliği görevinden istifa edip aday olabilirim. Kazanırım, kazanamam bu ayrı bir şey. Her CHP’li üyenin aday olmak hakkıdır. Siyasette amaç ve hedef olmadan bir yerde tutunmanız çok zor olur.
 
    FLAŞ: Şu anda Etimesgut Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yapıyorsunuz. Seçimden bu yana Belediye meclis toplantılarında yeterince muhalefet yapamadığını ifade edilirken geçtiğimiz yıl İlçe binasında ilçe yöneticileriyle bir de kavganız oldu. Meclis Üyeleri olarak İlçe Başkanı ve yönetimiyle aranız neden bu kadar kötü?
 
    SAVAŞ: İlçe Başkanımızın, bizlere yanlış aldırmış olduğu bir karardan dolayı ortam gerildi. Bu konuyu zaten biliyorsunuz. Bağlıca’da bulunan bir tesise Devlet Bahçeli isminin verilmesiyle ilgili olan karardan bahsediyorum. Biz bu konuyla ilgili defalarca red vermemiz gerektiğini söyledik. İlçe Başkanı iki defa meclis grubumuza gelmişti. Kendisine bu isme karşı durmamız gerektiğini söyledik. Örgüte, üyelere cevap veremeyeceğimizi söyledik. Ancak Sayın İlçe Başkanımız bizleri örgütün önüne atarak yem etti ve sorumluluk üstlenmekten kaçındı. Meclis üyelerine hakaretler varacak derecede bizleri yem ettiğiniz kopma yaşandı. Bunu da sürekli körükledi. Benim meclis üyeleri değil açıklamalarında bulundu. Bizimle uyum içinde çalıştığı yerde, zıtlaşmayı tercih etti. 
Belediyeye muhalefet konusuna gelince, mecliste çoğunluk biliyorsunuz AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin elinde. Bizler elimizden geldiğince üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Önergelerimizi veriyoruz, yapılan yanlışlarda ve eksikliklerde hataları söylüyoruz. 
 
    FLAŞ: Son olarak partililere bir mesajınız olacak mı?
 
    SAVAŞ: Nasip olur ve üyelerimiz, delegelerimiz de ister ise bu süreçte İlçe Başkanlığına adayım. Sonuçta İlçe Başkanlığı seçimi, CHP içerisinde yaşanan bir demokratik bir süreç. İlçe Başkanı seçeceğiz diye kalp kırmaya, Etimesgut’a 4’e, 5’e, 6’ya bölmemize gerek yok. İlçe Başkanlığına seçilecek olan kişi Mehmet’i de, Hüseyin’i de, Ayşe hanımı da kucaklaması lazım. Sonuçta biz burada İlçe Başkanını seçtiğimiz zaman, 2024 yılında CHP’yi seçime hazırlayacak bir yönetimi ve başkanı seçeceğiz. Birileri ilçe yöneticisi olsun, ilçe sekreteri olsun, birileri bilmem ne olsun diye bu yola çıkan delegelerimiz varsa bu düşünceden kurtulsun. Seçeceğimiz başkan ve yönetiminin 2024’te partimizi iktidara taşır mı bunu düşünsünler. Etimesgut’u bilen, bütün grupları bir araya getirecek, ismi yıpranmamış bir aday ile seçime gidilmeli.
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut, CHP'de, Neler, Oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı