Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 11:09
 
Etimesgut İlçe Milli Eğitim'de Neler Oluyor?
Gazetemiz köşe yazarlarından, siyaset bilimci, hukukçu ve akademisyen Ümit Cankurtan; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nin gözüyle Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü değerlendirdi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut İlçe Milli Eğitim'de Neler Oluyor?

ETİMESGUT İLÇE MİLLİ EĞİTİME  NELER OLUYOR

 

   Bireylere hizmet sunmakta görevli olan kurumların sorunlarını ve özel eğitim ve rehabilitasyon uygulamalarında aksayan yönlerini tespit etmek, çözüm yolları bulmak ve sunulan hizmetlerin kalitesini artırmak amacıyla yapılan denetim ve incelemeler, engelli bireylere sunulan özel eğitim hizmetlerinin kalitesini ve niteliğinin arttırılması açısından çok önemlidir.  Fakat özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri farklı engel gruplarına yönelik, farklı çalışmalar yapmasına rağmen tek tip  denetleme yapılması önemli sorunlar oluşturmaktadır. Farklı hizmet türleri için değerlendirme ölçütleri oluşturulmalı ve denetimler bu ölçütler çerçevesinde yapılmalıdır.  Bu denetimin yapılması içinde denetim alanında yetişmiş yetkin kişiler tarafından yapıldığı sürece “yol göstericilik ve danışmanlık” görevini de üstlenmiş olacaklardır.

    Özel Eğitim gerektiren öğrencinin kişisel ve gelişim özelliklerine göre, öncelikle bireyselleştirilmiş eğitim programlarında hedeflenen amaçları gerçekleştirebilme düzeyini dikkate alarak ;  kurumların denetlenmesi ise hem idari hem mesleki yapılanmadaki aranan özelliklerin yerine getirilme durumu dikkate alınarak yapılmalıdır. Ayrıca kurumlar oluşturacakları organizasyonlarla kendi iç denetimini sağlayabilmelidir. Ama maalesef bu güne kadar genellikle kurumlarda yalnızca idari ve mali denetlemeye önem verildiği eğitim içeriğine yönelik bir denetlemenin olmadığı göze çarpmaktadır. Yalnızca idari ve mali özelliklere dikkat edilmesi, özel eğitimin özel eğitimin başarı ile uygulanmasını önlemekte, özel eğitim alanında gerek personelin, gerek işleyişin, gerekse diğer uygulamaların aksamasına neden olmaktadır.  

    Özellikle Etimesgut’ta bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri denetiminde yol gösterme ,  geliştirmeyi  sağlama boyutundan daha çok , cezai boyutun öne çıktığı görülmektedir.  Bunun yanı sıra Etimesgut İlçe Eğitim Müdürlüğü tarafından yönlendirilen iş bilmez denetimciler çok önemli sorun haline geldiği görülmektedir.

    Her türlü denetime açık olduklarını belirten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri; sorunlarının denetim değil denetleme yöntemi olduğunu belirtmektedirler.  “15 – 30 gün aralıklarla sadece mali denetim” bu bir görev değil aslında;  eğitimin aksaması, eğitim kurumlarının ve öğrencilerin rencide olması anlamına gelmesidir.  Hal bu ki bu kadar yatırım yapmış Devletine Milletine hizmet etmeye çalışan eğitim kurumlarını neden yönlendirme çabası içerisinde değil de rencide edici denetimlerde bulunması çok manidar ve akıl almaz bir durumdur.  Şimdi aklımıza tabi diğer ilçelerde bunu yapıyordur sorusu gelecek ama öyle bir şey yok sadece Etimesgut İlçe Milli Eğitimde görülmektedir.  Bu durum eğitim alan engelli bireyleri de etkilemekte olup acil çözüm bulunmaz ise çok ciddi sorunların Etimesgut İlçe Milli Eğitim ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerini beklemektedir.

    01.09.2018 Tarihinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde öğrencilerin geldiğini gittiğini görmek için kamera sistemleri yerleştirilmiş. İyi güzel;  Amma… bu uygulama hem çocukları hem aileleri hem de özel eğitimleri rencide ediyor…

    Şöyle Düşünelim ;

    Çocuklar derse geleceği saatte hastalandı veya acil bir durum yaşandı dersi telafiye alma işi zorlaşıyor ailelerin bir nefes alma şansı zaman esnekliği ortadan kalkıyor. Hepsinden daha önemlisi büyük kentlerde mesela Ankara ;  derse on dakika veya yirmi dakika bilemedin dersen 2 saat geç kalsın bu engelli birey geçte kalabilir olabilir de.. Şimdi bu çocuk derse geç kaldın deyip derse alınmasın mı..?  Ama maalesef Etimesgut ilçe Milli Eğitim alma diyor. Bu ilgili madde mevzuatlarının hangi maddesinde olursa olsun….

                Şunu unutmamamız gerekiyor ki ; İnsan hayatı sadece mevzuatlarla yönetilmez…

                İnsani duyguların da olması lazım…

 

Ümit Cankurtaran

Siyaset Bilimci / Hukukçu / Akademisyen

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut, İlçe, Milli, Eğitim'de, Neler, Oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı