Haber Detayı
18 Nisan 2020 - Cumartesi 14:12
 
Gamze Taşcıer: Maskeler Merdiven Altı Üretim mi?
CHP Ankara Milletvekili Ecz. Gamze Taşcıer, Sağlık Bakanlığı tarafından sms mesajı ile dağıtılan maskelerin merdiven altı üretim mi olup olmadığını TBMM'nde verdiği soru önergesiyle gündeme getirdi.
Siyaset Haberi
Gamze Taşcıer: Maskeler Merdiven Altı Üretim mi?

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer'in konuyla ilgili olarak vermiş olduğu önerge şu şekilde:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ecz. Gamze TAŞCIER

Ankara Milletvekili

 

COVID-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, vatandaşlarımızın maskelere olan ihtiyacı hızla artmıştır. Satışın yasaklanması ve halka ücretsiz maske dağıtılacağının açıklanmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen hala milyonlarca yurttaşımız maske alamamıştır. Eczanelere gönderilen maskelerin çok kalitesiz olduğu, koruyuculuğunun olmadığı ve steril şekilde ulaştırılmadığı belirtilmektedir. Ayrıca bu maskelerin, merdiven altı ve kaçak üretim yapılan yerlere gerçekleştirilen baskınlarda ele geçirilen maskeler olduğu, imha edilmek yerine halka dağıtıldığı iddiası bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1.Vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılan maskeler nereden ve hangi şirketlerden temin edilmektedir?

2.Söz konusu maskelerin birim maliyeti ve dağıtımın ulaşacağı boyut göz önüne alındığında toplamda öngörülen maliyeti nedir?

3.Vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılan maskelerin, merdiven altı ve kaçak üretim yapan yerlerden el konulan ancak imha edilmeyen maskeler olduğu iddiası doğru mudur?

4.Halka dağıtılan maskeler gerekli sağlık standartlarına uymakta mıdır? Eczanelere ulaşan ve hem kullanılan materyal hem de telsiz olması nedeniyle yeterli koruyuculuk sağlayamayan maskelerle ilgili görüşünüz nedir? Bu maskelerin yeterli koruyuculuğu sağlayacağına inanıyor musunuz?

5.Ücretsiz dağıtılacak maskelerin eczanelere kutular halinde gönderilmesi ve içlerinden beşer beşer vatandaşlara verilmesinin steril olmayan durumlar ortaya çıkardığı ortadadır. Maskeler neden kutu ile gönderilmektedir?

6.İlk olarak maskelerin uygun noktalarda satılacağı Ticaret Bakanı tarafından ifade edilmişti. Bu uygulamadan neden vazgeçilmiştir?

7.Maskelerin ücretsiz olarak PTT’ye başvurulup yine PTT aracılığıyla dağıtılacağı açıklanmıştı. Bu uygulama neden tercih edilmiş ve daha sonra neden vazgeçilmiştir?

8. Bu uygulama neden tercih edilmiş ve daha sonra neden vazgeçilmiştir?

9.Ücretsiz maskelerin telefonlara gelecek SMS ve kodlarla eczanelerden alınacağı açıklanmıştı. Ancak daha sonra SMS gelmesine gerek olmadığı açıklandı. Bu uygulama neden tercih edilmiş ve daha sonra neden vazgeçilmiştir?

10.Gelinen noktadaki uygulamanın nihai olacağı düşünülmekte midir, yoksa yeniden bir değişiklik yapılacak mıdır?

11.Maskelerin satışının yasaklanması ve ücretsiz dağıtılacağının açıklanmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen hala maskelerin milyonlarca insana ulaştırılamamış olması vatandaşı mağdur etmektedir. Henüz bir sistem kurmadan satışın yasaklanmasının doğru bir karar olduğunu düşünüyor musunuz?

12.Özellikle kronik hastalığı olan, sürekli maske kullanması ve sık değiştirmesi gereken vatandaşlarımız hem satışın yasaklanması hem de ücretsiz maskelere kota konması nedeniyle risk altındadır. Maskelerin belirli kıstaslar ve tavan fiyat konularak yeniden satışına imkan verilmesi düşünülmekte midir? Düşünülmüyorsa, sürekli maske kullanması gereken vatandaşların yaşadığı sorun nasıl çözülecektir?

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Gamze, Taşcıer:, Maskeler, Merdiven, Altı, Üretim, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı