Haber Detayı
30 Kasım 2016 - Çarşamba 19:12
 
Kahramankazan'a Ziyaretçi Akını Sürüyor
Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi’ne ziyaretçi akını sürüyor.
Ankara Haberi
Kahramankazan'a Ziyaretçi Akını Sürüyor

Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Kahramankazan’ın son konukları ÇİĞDEMİM Derneği üyeleri oldu. Derken üyelerinden oluşan kalabalık bir grup Kahramankazan’ı ziyaret ederek, ilçedeki tarihi, kültürel ve sosyal dokuyu yerinde inceledi. Dernek üyeleri Orhaniye, Bitik ve Fethiye Köylerini gezdi. Buralarda bulunan doğal ve tarihi dokuyu fotoğraflayan grup daha sonra, eti ile meşhur olan Kahramankazan’da kavurma yedi.  Grup daha sonra Güvenç ve Kılıçlar Köylerini ziyaret ederek, burada 3. Jeolojik zamanda bir iç deniz olan Anadolu’nun suların çekilmesiyle günümüze kadar ulaşan fosil örneklerini yerinde gördü. Grup Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Kadın’ın, Kahramankazan Belediyesi’nce müzeye çevrilen evini de ziyaret etti. Dernek üyeleri son olarak Kahramankazan semt pazarını ve et kombinasını ziyaret ederek alışveriş yaptı.  

Ertürk’ten açık davet

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilçelerinin tarihi doku, doğal güzellikleri ve turizm açısından birçok unsuru bünyesinde barındırdığını söyledi. Başkan Ertürk, şunları kaydetti:
“Fethiye Köyümüzdeki tarihi Fethiye Camisi, Saray’daki tarihi Saray Camisi, Kayı Camisi başta olmak üzere Osmanlı döneminde inşa edilmiş camiler bulunmaktadır. Ayrıca Kumpınar Köyümüzde bulunan vaftiz havuzu ve Mehdi Dede Mezarı ile Bitin Köyümüzde bulunan tarihi aslan heykeli, ayrıca Tekke Köyü’ndeki Durhasan Bey Şah Türbesi bu tarihi dokunun önemli parçalarından. Ayrıca ilçemizde toprak yapısı ve doğal güzelliği ile Güvenç Göleti ile Kızılcahamam’a kadar uzanın Kazan Ormanları önemli doğal güzelliklerimizden. Bunun yanı sıra ilçemiz girişindeki Ova Çayı’nı çok güzel bir rekreasyon alanı haline getirdik. Burada yaptığımız çalışmalar 2017 yılında da sürecek ve daha güzel bir Ova Çayı’na kavuşacağız. Ayrıca ilçemizde dünyanın en kaliteli termal suları arasında gösterilen bir termal kaynak da tespit ettik. Bu kaynağın üzerine 5 yıldızlı bir termal otel ve kongre merkezi inşa ettik. Bu otelimiz de 2017 yılında faaliyete geçecek inşallah. Ayrıca bu termal kaynaktan beslenen bir de termal hamamımız var. Buralara da bir termal turizm akını 2017 yılında başlayacaktır. Ayrıca 15 Temmuz sonrasında kapatılan Akıncı Üssü’nün yerine inşa edilecek 15 Temmuz Müzesi ve devasa parkta Ankaralıların hizmetine girecek. Eti ve tarımı ile de meşhur olan ilçemize başta Ankaralılar olmak üzere Türkiye ve yurtdışındaki tüm insanları davet ediyorum.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yerel, yönetimler, alanında, yaptığı, çalışmalarla, Türkiye’ye, örnek, olan, Kah
Yorumlar
Haber Yazılımı