Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 22:18
 
Kasapların Bıçağı Kemiğe Dayandı
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, artan et fiyatlarına yönelik yaptığı açıklamada, yapılan et ithalatının ve zincir marketlere ucuz et satma yetkisi verilmesinin kasap esnafını olumsuz etkilediğini dile getirdi.
Ekonomi Haberi
Kasapların Bıçağı Kemiğe Dayandı

ESDER Genel Başkanı ÇELİKUS, açıklamada” 30.000’e yakın kasap esnafımızın sıkıntıları büyüktür. Evlerine ekmek götürmekte zorlanıyorlar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu duruma bir çözüm bulması acilen gerekmektedir.” dedi.

TÜRKİYE’DE ET SORUNUNA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

ü Besicilik yapan üretici desteklemelidir.

ü Üreticinin saman, yem, mazot gibi giderleri karşılanmalıdır.

ü Üreticinin istihdam ettiği işçinin sigortasını devlet ödemelidir.

ü Damızlık hayvanların çoğalması için süt inekçiliğine önem verilmelidir. Hayvanın etinden çok, sütünden yararlanılmalıdır.

ü Dişi buzağı kesilmemelidir.

TARIMDA, DOĞRU POLİTİKA KÖYDEN KENTE GÖÇÜ ÖNLER

Bu zor şartlar altında besiciliği köylünün yapamadığı için köyden kente göçlerin arttığını söyleyen ÇELİKUS,” Köylerimiz boşalıyor, şehirlerimizin kontrolü ise zor bir hal almaktadır. Bu durum asayiş ve terörü tetikliyor. Yaşanan göçlerin temel sebebi köylülerimizin karınlarını doyuramamasıdır. Besicilik artık köyden çıkmış; tüccara, sanayiciye ve fabrikasyona dönmüştür. Bu durum, doğal bir durum gibi görünse de sosyolojik olarak sürdürülebilir değildir. Köylünün köyde kalması ve sırtının pek olması gerekir.”dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kasapların, Bıçağı, Kemiğe, Dayandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı