Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 21:19
 
Mehmet Güney'den Covid-19 Değerlendirmesi
Ankara ve Etimesgut siyasetinin önemli isimlerinden Siyaset Bilimci Mehmet Güney, ülkemizin içinde bulunduğu pandemi süreciyle ilgili bir değerlendirme yaptı. İşte Güney'in ilgi çekici yazısı..
Güncel Haberi
Mehmet Güney'den Covid-19 Değerlendirmesi

Türkiye Kovid-19

Dünyayı ve ülkemizi saran Kovid-19 virüsü ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde 2019 yılı Aralık ayının sonlarında görülmüştür. Bu virüsün canlı hayvan pazarında yayılmaya başladığı söylenmektedir. Kovid-19; solunum yolu ile bulaşan, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi septomlar gösteren yeni tanımlanmış bir virüstür. İlk olarak Çin’de milyonlarca insanın hasta olmasına ve çok sayıda ölüme neden olmuştur.

Çin, Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) virüs hakkında bilgilendirmiştir. Dünya resmi olarak DSÖ’nün açıklaması ile bu virüsü duymuştur. Yapılan açılamalar doğrultusunda kimi ülkeler tedbirler alırken kimi ülkeler ise doğal bağışıklığı savunarak tedbirlerin gereksiz olduğunu söylemiştir. Bu süre zarfında virüs hızla yayılmaya devam etmiş; Avrupa, Amerika ve Asya’ya yayılmıştır. Virüsün merkezi Çin’den sonra Avrupa daha sonrada Amerika (ABD) olmuştur. DSÖ acil kodu ilan etmeden önce T.C. Sağlık Bakanlığı 10 Ocak 2020 tarihinde Bilim Kurulunu oluşturmuştur. Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda neler yapılacağı değerlendirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının koordineli çalışmaları ile komşumuz olan İran’da ilk vakanın görülmesinin ardından sınır kapılarında tedbirler arttırılmış giriş çıkışlar kontrol altına alınmış, ilerleyen süreçte İran da vaka sayınsın artmasıyla giriş çıkışlar tamamen kapatılmıştır. Yurtdışındaki vatandaşlarımız ülkemize getirilerek yurtlarda misafir edilmiştir. Ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinde ilk vakanın görülmesiyle okullar tatil edilerek uzaktan eğitim başlanmış, yurt içi ve dışı uçuşlar kapatılmış, toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma kapasitesine geçilmiş, hafta sonları ve bu hastalığın en çok etkilediği 65 yaş ve üstü için sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Taşıyıcı olabilecek çocuklarımız ve gençlerimiz için (20 yaş altı) sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta giriş çıkışlar kapatılmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında dönüşümlü çalışma sistemine geçilmiştir. Bununla birlikte birçok tedbir uygulamaya başlamıştır.

Bu süreç devam ederken Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda Türkiye’de ki tüm hastanelerde aynı tedavi yöntemi uygulanmıştır. Maske zorunluluk haline getirilmiş sosyal mesafeyi koruma anlamında kişiler arasındaki mesafenin en az 1.5 metre olması gerektiği özellikle altı çizilerek belirtilmiştir.

Alınan bu tedbirler sonucunda Sağlık Bakanlığımızın büyük başarısı göz ardı edilemez. Hastanelerimizde hastalığın maksimum olduğu seviyede dahi hastanelerin doluluk oranı 60’ı geçmemiş, iyileşme süreci kısalmış, ölüm oranları azalmıştır. Yapılan filyasyon yöntemiyle nokta atışlar yapılmış, vakalar hızlı şekilde tespit edilerek tedavi edilmiştir. Gelişmiş ülkelerin bu salgın karşısında çaresiz kaldığı görülmektedir. Sağlık sistemleri çökmüştür. Ülkemizde ise yerli firmalar tarafından solunum cihazı ve maske üretimi yapılmış, ayrıca yurt dışına 40 ülkeye yardım edilmiştir.

Bu zor süreçte emeği geçen Sağlık Çalışanlarına, Vefa Sosyal Destek Grubu Çalışanlarına, Emniyet Teşkilatına, Kolluk Kuvvetlerine, Sivil Toplum Örgütlerine ve Yerel Yönetimlere katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

Güzel günlerimiz için Evde Kal TÜRKİYEM…

Birlik ve beraberliğimize ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde yaklaşan Mübarek Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Mehmet, Güney'den, Covid-19, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı