Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 20:13
 
Sarıkamış Şehitleri İçin Yenimahalle'de Anma Programı
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı”na katıldı.
Yenimahalle Haberi
Sarıkamış Şehitleri İçin Yenimahalle'de Anma Programı

Belediyenin ev sahipliğinde Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen programda, öğrencileri Yenimahalle İlçe Kaymakamı Selda Dural ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Aydın da yalnız bırakmadı.

“Milli bayramlarımızı da unutmayacağız acı olayları da”

Sarıkamış Harekâtı’ndan büyük dersler çıkarılması gerektiğini söyleyen Başkan Yaşar da, “Tarihimizde gurur duyduğumuz, göğsümüzü kabartan olaylar kadar içimizi acıtan, hüzünle andığımız olaylar da vardır. Milli bayramlarımızı gururla, coşkuyla kutladığımız gibi acı olayları da unutmayacağız ki bir daha tekrarlanmasın, çıkaracağımız dersler önümüzü aydınlatsın. Bu sene 103’üncü seneyi devriyesini andığımız Sarıkamış Faciası da böyle bir olaydır” diye konuştu.

İdarecilerimizi iyi seçmeliyiz

Yaşar, “Yöneticilerimizi seçerken çok dikkatli olmalıyız. Bir komutanın, bir idarecinin verdiği karar bir milletin kaderini de belirleyebilir. Enver Paşa’nın hayalperestliği, gerçekçi olmayan, plansız hareketi binlerce vatan evladının şehit olmasına neden olmuş, bir devletin çöküşünü hızlandırmıştır. Bir tarafta yazlık kıyafetlerle hiçbir hazırlığı olmayan askerlerin Allahuekber dağlarına gönderildiği bir savaş vardır bir tarafta ise Başkomutanlık Meydan Savaşı, Birinci ve ikinci İnönü Savaşları yani Kurtuluş Savaşı vardır. Bir tarafta hayallerle maceraya atılarak yok edilen bir imparatorluk bir tarafta akıllıca planlanmış bir Kurtuluş Mücadelesi vardır” diye konuştu.

“Ayrışan değil bir arada olan kazanır”

Sözlerine devam eden Yaşar, “Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımız arasında hangi ırktan, hangi memleketten, hangi mezhepten kimler vardı bilmiyoruz,  ancak şunu biliyoruz bu ülkenin geleceği için hepimiz kan döktük, can verdik birlik ve beraberliğimiz çok önemli. Ayrışan değil bir arada olan kazanır” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Sarıkamış, Şehitleri, İçin, Yenimahalle'de, Anma, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı