Haber Detayı
10 Mayıs 2013 - Cuma 20:24
 
Sincan'da Balık Tezgahları Denetlendi
Sincan Belediyesi Zabıta Ekipleri ilçe genelinde yaptığı denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
Sincan Haberi
Sincan'da Balık Tezgahları Denetlendi

Mevsim itibariyle av yasağı olmasından dolayı tezgahlardaki balıkların taze bir şekilde müşteriye sunulması için denetim yapan Sincan Belediyesi veterinerleri, zabıta ekipleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı veteriner hekim ve su ürünleri mühendisi, tezgahlarda satılan balıkların gıda ve hijyen kurallarına uygunluğunu denetledi. Ekipler, av mevsimine girilmesiyle tezgahlarında bulunan balıkların uygun koşullarda saklanıp saklanmadığını ve yasağa uyulup uyulmadığını kontrol etti. 

Yapılan kontrollerde av yasağına uyulduğunu tespit eden Sincan Belediyesi Zabıta Ekipleri; “ Av yasağının girdiği şu günlerde vatandaşımızın gönül rahatlığı ile balık tüketebilmesi için ilçedeki balıkçıları denetledik. Yaptığımız kontrollerde balık tezgahlarında av yasağına uyulduğunu görmek bizleri oldukça mutlu etti. Vatandaşımız gönül rahatlığı ile balık satın alabilir" diyerek denetimlerin ilçe genelinde devam edeceğini belirtti.

BALIK ALIRKEN DİKKAT

Vatandaşın balık alırken bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Veteriner Hekim Kenan Özdemir, balıkların gözlerinin parlak, solungaçlarının kırmızı renkli olmasının geldiğini söyledi. Bunun yanı sıra balığın göğsüne bastırıldığında içine göçmemesi gerektiğini belirten Özdemir, av yasağına uymayan ve vatandaşın sağlığına zarar verecek bayat balık satan işyerlerine ise Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde cezai işlem uygulandığının da altını çizdi. 

Denetimlerin artarak devam edeceğini belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna; “ Vatandaşımızın sağlığı bizim için çok önemli… Zabıta ekiplerimiz 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için denetimlerimizi artırarak devam ettireceğiz.” dedi.

Sincan Belediyesi Zabıta ekiplerine ulaşmak isteyen ilçe sakinleri 444 4 762 numaralı telefonu arayabilir.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Sincan, Belediyesi, Zabıta, Ekipleri, ilçe, genelinde, yaptığı, denetimlerini, a
Yorumlar
Haber Yazılımı