Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 23:13
 
Yeni Kimlik ve Sürücü Belgesi'nde Son Müracaat Ne Zaman?
Kimlik kartı ve Sürücü Belgesi değişimi için yazılı ve görsel medyada yer alan son tarih 1 Ocak 2020 haberleri, vatandaşların Nüfus Müdürlüklerine akın etmesine neden oldu.
Etimesgut Haberi
Yeni Kimlik ve Sürücü Belgesi'nde Son Müracaat Ne Zaman?

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Etimesgut İlçe Nüfus Müdürü Hüseyin Rahmi Yedekçi, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ve vatandaşların içinin rahat etmesi gerektiğini söyledi. Etimesgut İlçe Nüfus Müdürü Yedekçi, konuyla ilgili olarak gazetemize şu açıklamalarda bulundu:

“Müdürlüğümüze kimlik kartı ve sürücü belgesi değişimi için gelen vatandaşlarımızın, yazılı ve görsel medyada yer alan 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle mevcut nüfus cüzdanı ve sürücü belgelerinin geçersiz olacağı hususunda asılsız haberler ile mağduriyet yaşadıkları anlaşılmıştır.

Konuyla ilgili olarak mevcutta kullanılmakta olan nüfus cüzdanı ve sürücü belgelerinin geçersiz olma tarihi gibi tarih söz konusu olmadığı gibi, değiştirmek için zorunlu bir süre de bulunmamaktadır.  Her ne kadar sürücü belgelerinin değişimi için kanun hazırlandığında değişim süresi olarak 31 Aralık 2020 öngörülmüş olsa da hazırlanan yeni kanun teklifinde bu sürenin en az 5 yıl süre ile uzatılacağı düşünülmektedir.

Vatandaşlarımızın bu konuda mağduriyet yaşamamaları adına ALO 199 hattı üzerinden veya randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden randevu oluşturmaları, randevu almadan Müdürlüğümüze gelen vatandaşlarımızın gün içerisinde işlemlerini gerçekleştirememeleri muhtemeldir."

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Yeni, Kimlik, ve, Sürücü, Belgesi'nde, Son, Müracaat, Ne, Zaman?,
Yorumlar
Haber Yazılımı