Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 23:10
 
Yenimahalle Belediyesi'nden Şeb-i Arus Programı
Yenimahalle Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a vuslatının 746’ncı yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Şeb-i Arus” programı düzenledi.
Yenimahalle Haberi
Yenimahalle Belediyesi'nden Şeb-i Arus Programı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mevlana’nın yalnızca İslam coğrafyasına değil bütün insanlığa rehber olduğunu belirterek, “Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetleyen Mevlana, dünya görüşü ve felsefesiyle yüzyıllar boyunca insanoğluna ışık tutmuştur” dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

“Mevlana kendini bilmek isteyenlerin rehberidir”

Gecede ilçe sakinlerine seslenen Başkan Yaşar “Mevlana, ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’a kavuşacaktı. Bu nedenle ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arus” diyor ve dostlarına ölümünün ardından ah edip ağlamayın vasiyetinde bulunuyordu. Mevlana kendi ruhunda yolculuk yapmak isteyenlerin, kendini bilmek ve tanımak isteyenlerin, dünyada varlık sebebini, yaradan ile ilişkisini anlamak isteyenlerin rehberi olmuştur” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yenimahalle, Belediyesi'nden, Şeb-i, Arus, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı