Yazı Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 20:29
 
COVİD-19'UN HAYATIMIZDAKİ ETKİLERİ
Muhammed Emin Tıktepe
memintiktepe@gmail.com
 
 

Küresel bir felaket olan Covid-19 dolayısı ile daha önceki yazımda Hukuki işlemlerle ilgili açıklamalarda bulunmuştum. Şimdi ise toplumumuzda yaşanan olaylar ve bu olaylara ilişkin yapılan çalışmalardan siz değerli okuyucularımıza bahsetmek isterim ;

 

COVİD İLE GELEN KADINA ŞİDDET.

#evdekal , #evdekalvesevdiklerinidüşün , #bendeevdeyim gibi etiketlerle gündemde çığ gibi büyüyen farkındalık yaratan kıymetli Türkiye vatandaşları, evde kalan ve şiddete uğrayan birçok kadın vatandaşımızın sesini yine duymadı. Daha geçtiğimiz günlerde boşandığı eşi tarafından vahşice öldürülen kadın vatandaşımızı hepimiz haberlerde, sosyal medyada gördük. Hem kadınlara uygulanan bu insanlığa sığdırılamayan şiddet ve ataerkil modeli benimseme altında kendilerini de bir kadının bu günlere getirdiğini unutan hemcinslerimin bu davranışlarını esef ile kınıyorum. ‘’Kıymetli kadın vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını ve bu konuda Dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 salgınından dolayı ülkemizde artan Kadına Yönelik Şiddete karşı, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin Şiddet Gören Kadınların yanında olduğunu belirtmek istiyorum’’. 

Resim

BU ZOR ŞARTLARDA VATANİ DUYGU İLE ÇALIŞAN HER VATANDAŞ ALKIŞI HAK EDİYOR.

Covid-19 ile birlikte can kayıplarının arttığı bu dönemde evde kal çağrılarına birçok vatandaş umumiyetle dikkat ettiler. Ancak evinde kalan vatandaşların güvende olmasını sağlayan ve hiçbir zaman başımızdan eksik olmamasını istediğimiz layıkıyla bu görevi yapan tüm Kamu görevlilerine teşekkür ederim. Sağlık Personellerinin sadece Alkışlanması ile dikkat çekilmemesini, Sağlık Personellerinin bu zor şartlarda özveri ile çalıştığını unutmamak ve gerekli hassasiyet gösterilerek onlara karşı şiddet içeren davranış sergileyen tutumlarının son bulmasını temenni ediyorum. Geçtiğimiz günlerde görevi başında kalp krizinden vefat eden Polis memurumuzu rahmet ile anmakla birlikte sırf karantinadaki insanlara içeride kalın çağrısı yaptığı için yüzüne umarsızca tükürülen Polis Memurumuza yapılan bu saygısızca davranışta göz ardı edilmemeli gerekli hukuki işlem başlatılmadır. Zor şartlarda görevlendirilen Güvenlik Güçlerimiz unutulmamalı ve gerekli hassasiyetin de gösterilmesine umumiyetle özen gösterilmelidir. Bununla birlikte Ceza İnfaz Kurumlarında yoğun bir mesai ile çalışan İnfaz Koruma Memuru ve diğer personellerin bu süreçte , 24 saat esasına dayalı olarak çalışmakta oldukları, Ceza İnfaz Kurumunda bulunan Hükümlü ve Tutukluların can güvenliklerini sağlamalarının yanında Covid-19 nedeniyle de sırf onlara hastalık bulaştırmamaları için 15 er günlük dilimler halinde Ceza İnfaz Kurumunda kendilerine ayrılan koğuşlarda kalmak suretiyle dışarı ile bağlantılarını tamamen kesip, izole bir şekilde ailelerinden uzak ve her türlü riske karşı bile olsa fedakarca bu görevi icra edecek olan tüm Ceza İnfaz Kurumu personellerine de teşekkürü bir borç bilirim. Görev kutsallığı ile ülkeye hizmet eden tüm çalışan vatandaşların alkışla birlikte anlayışı, empatiyi hak ettiğini düşünüyorum.

ankara-barosu-kadin-haklari-merkezi-nden-siddet-maruz-birakilan-kadinlara-cagri-evdeyken-caresiz-degilsin-709977-1.

BU SALGINDA YEREL YÖNETİMLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI.

Ülkemizdeki Yerel Yönetimler, kimsesi olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ile diğer yardıma muhtaç vatandaşlarımızın yanında olduklarını ve ihtiyaçlarının karşılanmasında gösterdikleri çaba ve gayretlerinin takdir ile karşılanması gerekir. Temizlik ve hijyen konusunda gösterilmesi gereken özenin ülkemiz sınırları içerisinde ve özellikle yaşamış olduğumuz Etimesgut ve Sincan ilçelerinde tüm önlemlerin fazlasıyla alındığını ve titizlikle uygulandığını gözlemlemekteyim.

Sonuç olarak vatandaşlarımızın da yaşam alanları içerisinde uygulanan tedbirlere ve uyarılara titizlikle riayet ederek, bu salgının kısa zamanda bitmesi ümidi ile ülkemizden temizlenmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarına inanarak sağlıklı günlerin gelmesi temennisi ile #evdekaltürkiye

1) 112 Vefa İletişim Programı 65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi kapsamında ihtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için Vali/Kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubunun kullanacağı uygulamadır.

 
Etiketler: COVİD-19'UN, HAYATIMIZDAKİ, ETKİLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı